nezabudnuteľný Paríž.

Ahojte! Školský rok máme ukončený, ja mám dovolenku a tak sa v kľude môžem dostať k písaniu tohto článku, ktorý je aj pre mňa krásnou spomienkou. Na úvod spomeniem, že sme boli v Paríži medzi 29.4 a 2.5.2022, pretože aj to môže byť rozhodujúci faktor pri rozhodnutí sa ísť do Paríža. Pikoška hneď na začiatok – pôvodne sme mali ísť ešte vo februári, no zasiahla nás celosvetová choroba, nebolo pekné počasie, letenky nám prepadli, ale ubytko sa dalo presunúť, tak sme si povedali – všetko zlé na niečo dobré a presne tak to bolo. Teplý a slnečný Paríž si na nás počkal.

Keď sme si nanovo kupovali letenky, rozhodovali sme sa medzi odletom z Viedne alebo Budapešti. No nakoniec sme odlietali aj prilietali do Budapešti, nakoľko sme na letisko šli autom, tam na nás auto počkalo a lety boli priaznivejšie a mohli sme byť v Paríži o pár hodín viac. Čo sa týka ubytovania – prvé 2 noci sme boli v typickom francúzskom bytíku s malou kuchynkou a kúpeľnou a tretiu noc v hoteli. Tak poďme pekne poporiadku.

Keď sme sa v piatok ubytovali, zložili sme sa, dali si sprchu a vyrazili sme do mesta. Všetka architektúra nás úplne očarila a najradšej by som fotila každú a jednu budovu. Bývali sme v krásnej štvrti, kde to “žilo”, terasy plné ľudí, ktorí si vychutnávajú takmer letnú atmosféru vo vzduchu. Ešte je dôležité opomenúť, že ako plánovač som spísala dve A4 atrakcii, reštaurácií – jednoducho miest, ktoré by sme mali navštíviť a podľa toho sme si približne určili, čo v ktorý deň vidieť. Ako prvé sme teda navštívili Basilique du Sacré-Cœur (Chrám najsvätejšieho Ježišovho srdca – rímskokatolícky kostol a bazilika v štvrti Montmarte), pod ktorým sa rozprestierala ulička plná suvenírov, magnetiek a baretiek. Turisti a domáci sedeli na schodoch, jedli, popíjali a bavili sa. V diaľke sme zazreli aj Eiffelovu vežu. Poviem Vám, mala som slzy v očiach zo šťastia a dojatia, že sme tu a je to realita. Pešo som sa prešli k nášmu druhému bodu a to CAFÉ LA MAISON ROSE, kde sa natáčal Emily in Paris a kto zbožňuje tento seriál tak ako ja – tu sa určite zastavte. Všetko bolo plné a tak sme sa presunuli k ďalšiemu známemu bodu – reštaurácii LE REFUGE, ktorý mi často v reels z Paríža vyskakoval. Tam sme si dali si prvú večeru v Paríži ako praví Parížania. Na teraske a vychutnávali si pomalý západ slnka. Po večeri sme sa boli prejsť len tak po uličkách a bolo to skvelé. Dokonca sme sa ešte raz vrátili k Sacré-Cœur, kde bol aj koncert pouličného umelca. Nádherný prvý deň v Paríži.

Na druhý deň (v sobotu) náš čakalo slnečné ráno a naše prvé kroky smerovali k stene lásky WALL OF LOVE, kde sme boli len my, žiadni turisti. Naozaj je super vstať o čosi skôr a tak si vychutnať Paríž ešte v pokojnej atmosfére. Po ceste sme obdivovali rôzne kaviarne, ktoré mali typický francúzsky nádych. Po niekoľkých uliciach sme sa dostali k MOULIN ROUGE aspoň zvonku, pretože vstup dnu stál cca 90€/osobu. Metrom sme sa presunuli ďalej a to k Víťaznému oblúku, teda ARC DE TRIOMPHE. Poprechádzali sme sa dookola, urobili fotografie a už-už sme odchádzali, keď som si všimla, že úplne navrchu sú ľudia a že teda asi sa tam dá ísť. Našli sme kasu, cena mala byť 13€/osobu, ale keďže sme ešte nemali ani jeden 26, vstup sme mali zadarmo, čo sme vôbec nečakali. Vedeli sme, že múzeá a niektoré atrakcie sú v Paríži pod 26 zadarmo, ale toto som nikde nevidela. Tak takí rozradostení sme po schodoch vyšli hore a užili si náš prvý výhľad na Paríž. Skvost pre oči, pretože bolo krásne počasie, videli sme doďaleka. Ak budete pri oblúku, určite odporúčam aj tento výhľad. Potom sme sa vydali na prechádzku po najznámejšej ulici CHAMPS-ELLYSÉ, kde sme si urobili menšiu prestávku a dali si kávu a koláčik v kaviarni PAUL. Och, ako ja som vďačná za tieto momenty, keď si len tak na terase môžem vychutnať kávičku, pozorovať okoloidúcich ľudí po boku človeka, ktorého milujem a jednoducho poďakovať za všetko, čo mám. Ďakujem. Posilnení sme sa čoraz bližšie dostávali k Eiffelovke, no ešte predtým sme sa zastavili pri moste PONT ALEXADRE III, ktorý sa považuje za jeden z najkrajších mostov vôbec. A veru – bol krásny.

No a potom prišiel highlight výletu a to EIFFEL TOWER. Popravde, vedela som, že je obrovská, ale až takto?! 😀 V skutočnosti mi pripadala naozaj obrovská. My sme si už dopredu s Vikim kúpili lístky na presný čas a to 15:00, aby sme zbytočne nestáli v rade a hlavne – aby sa nám ušlo miesto. Pekne o tretej sme sa výťahom presunuli na samotný vrch Eiffelovky, odkiaľ bol vďaka počasiu dych berúci výhľad. Ak aj tam pôjdete v lete, zoberte si niečo navrch, pretože veľmi tam fúka a je tam o čosi chladnejšie. Taktiež sa dalo zastaviť nižšie aj na druhom poschodí, kde sme a taktiež zdržali a celkovo sme tu strávili cca hodinku. Tam už Vás nikto nekontroluje, ako dlho tam pobudnete. Naše ďalšie dve zastávky boli “instagramové spoty”, ak budete chcieť mať Eiffelovku za sebou a to: 1. Avenue de New York & 2. Avenue de Camoens. Ďalšie skvelé miesto je TROCADERO, odkiaľ je krásny výhľad na vežu, môžete nasávať atmosféru domácich či turistov. S Vikim sme sa presunuli k vode, dostali sme sa tam chodníkom Avenue de New York, kde sme si sadli a nasávali parížsku atmosféru. Pamätám si na to, že to bola úplná pohodička, len my dvaja a Paríž. Aj keď sme už boli unavení, pešo sme sa presunuli ešte k JARDIN DES TUILERIES – do parku, kde si môžete sadnúť k vode či urobiť si piknik s priateľmi. Toto miesto si taktiež dajte do zoznamu.

JARDIN DES TUILERIES

Paríž – deň tretí. Nedeľa. Ráno sme sa opäť vybrali k Sacré-Cœur, kde sme nakúpili magnetky rodine a ja som si kúpila baretku, nech už vyzerám úplne ako v Emily in Paris 🙂 Na dnešný deň sme si kúpili celodenný lístok na MHD, inak sme dni predtým chodili takmer všade pešo – jednak sme chceli ušetriť, ale na druhej strane sme mohli obdivovať krásne uličky, kam by sme sa inak nedostali. Presunuli sme sa do štvrte LES GRANDS BOULEVARDS, odkiaľ sme sa presunuli k instagramovému spotu – CAFE LE RECRUTEMENT, kde sme okrem iného stretli zlatých retrieverov. Dali sme si chutnú zmrzlinu a nasledovala ďalšia atrakcia a to plavba loďou. Bolo to krásne, vidieť Paríž z inej perspektívy. Je potrebné opomenúť, že 1.5.22 bol sviatok aj v Paríži, no kaviarne či iné atrakcie boli otvorené. No Louvre bol zatvorený, čo nám nehralo do karát, ale zas nebol to problém, pretože sme tam boli v pondelok. O tom neskôr. Ďalší spot s Eiffelovkou v pozadí sa nazýva: RUE DE l’UNIVERSITÉ, kde bolo, samozrejme, veľa ľudí, ale aj tak sme tam urobili zopár záberov. Určite ste zachytili, že po Paríži chodí MHD, z ktorej tiež vidno Eiffelovku – zastávka sa volá PONT DE BIR-HAKEIM a dám vám ešte jeden tip: kvetinárstvo na rohu s názvom L’HOWEA, kde som si na fotku chcela kúpiť aj nejakú kyticu, no pri tých cenách ma to prešlo a radšej sme si dali niekde kávičku. Na 13:00 sme sa vrátili na ubytko, pretože sme sa museli presunúť na hotel, kde sme prespali poslednú noc. Hotel sa volá Hôtel Céleste Batignolles Montmartre, je krásny, čistý a moderný. Ak by sme sa vrátili, asi by sme sa opäť ubytovali tu. Zbytok dňa sa niesol v znamení nasávania francúzskej atmosféry, túlania sa uličkami a obdivovania architektúry. Večer sme sa ešte zastavili v Luxemburských záhradách, kde bol obrovský park, tak tam sme si posedeli na lavičke. Nakoľko to bol posledný večer, rozhodli sme sa ostať v meste do úplného večera, pretože sme chceli vidieť rozsvietenú Eiffelovku, ktorú rozsvietili o 22:00. Inak, kto neviete, Eiffelovka bliká len 5 minút a potom musíte opäť hodinu čakať. Bolo to krásne, všetci sme čakali s mobilmi v rukách, aby sme zachytili tento jedinečný moment. Potom sme sa ešte trochu poprechádzali po meste a mŕtvi sme zaľahli do postele.

och, tie krásne kaviarničky na každom rohu 🙂
CAFE LE RECRUTEMENT

Paríž – deň posledný. Pondelok. Na hoteli sme si dali parádne raňajky, našťastie, ruksaky sme si mohli nechať na recepcii a tak sme mohli vyraziť do mesta. Po ceste sme sa zastavili pri kaviarni ODETTE, ktorú tiež nájdete v tipoch, čo vidieť v Paríži. Ďalšia zastávka bola NOTRE DAME, ktorý sme si prešli dookola, no dnu sme neboli. Náš najväčší cieľ na dnes bola návšteva LOUVRE, kde sme sa zdržali niečo vyše 2 hodín, no máte tam čo robiť aj celý deň. Ja síce nie som na takéto múzeá a galérie, ale keďže sme mali vstup zadarmo (ako každý do 26), chceli sme to vidieť. A veru, že by sme sa tam vrátili ešte raz a kľudne si to aj zaplatíme. Tu sa naozaj nachádzala obrovské bohatstvo, čo sa umenia týka a vôbec mi nejde do hlavy, ako niekto mohol maľovať tak dokonalo a tak do detailov. S Vikim sme boli v nemom úžase a videli sme Monu Lisu naživo. Po prehliadke sme sa zastavili na mini námestí – PALAIS ROYAL, kde sa tiež každý fotí 😀 . To už bolo niečo po 16tej, boli sme na obedo-večeri, v hoteli po veci a metrom na letisko.

LOUVRE MUSEUM
PALAIS ROYAL

Som veľmi šťastná a vďačná, že som mohla Paríž vidieť, zažiť ho v krásnom počasí, navštíviť známe miesta (čo sme nestihli, bol Versailles, ale verím, že sa nám to ešte podarí), vychutnať si super jedlo, atmosféru, kaviarničky, uličky, Eiffelovku a spoločný čas s Vikim. Paríž – bol si nezabudnuteľný. Na mojom instagrame mám aj celý výber v hihglightoch, ak by ste to chceli vidieť aj s videami a mojim hlasovým komentárom 😀 . Ak máte akékoľvek otázky či iné tipy, kľudne zanechajte komentár. Ďakujem, že ste sa dostali až sem a prajem Vám ešte veselý deň. Vaša Mia ♥

2 thoughts on “nezabudnuteľný Paríž.

  1. Akože wau..nádherný článok,úžasné fotky…ďakujem že som tam mohla chvíľu byť v tvojich spomienkach??

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *