nenuďte sa, prosím.

Dnes by som sa chcela trochu povenovať fenoménu s názvom NUDA. Je to vlastne nedostatok činnosti alebo inak povedané – stav, kedy nemáme čo robiť.

Keď som bola menšia, pamätám si na moje začínajúce „četovanie“, keď sme si s kamarátmi písali, že ako sa máme a čo robíme. Najčastejšia odpoveď bola „nudím sa a ty?“ „aj ja“. A sedeli sme ďalej za tým počítačom. Ale ani zďaleka sme za ním nesedeli tak veľa a dlho ako sa za ním sedí dnes. Jednoducho deti sa nudia a tak tam sedia, hrajú počítačové hry od výmyslu sveta a rozprávajú sa cez slúchadlá.

Ako som postupne rástla, zisťovala som, akými rôznymi spôsobmi sa dá nuda zahnať. Vždy som sa nejako dokázala „zamestnať.“ Viac sa „lietalo“ po vonku s kamarátmi, čítala som časopisy, kreslila si, spievala si karaoke, vystrihovala si obrázky z časopisov a vytvárala si vlastné letáky alebo som si pozrela nejakú rozprávku.

Nemám rada, ak mi niekto povie, že sa nudí. Je neúrekom vecí, ktoré sa dajú robiť a pritom na nich nemusíme minúť peniaze. Pripravila som si pre vás týchto 20 spôsobov, ako „zatočiť“ s nudou. Tu sú:

 1. Choďte sa prejsť a prevetrať si hlavu. ( a ak máte, zoberte psíka so sebou)
 2. Vypožičajte si knihu a čítajte.
 3. Kúpte si (antistresovú) omaľovánku a kreslite si.
 4. Zacvičte si.
 5. Stretnite sa s priateľmi. (no neseďte pri mobiloch, ale reálne sa rozprávajte)
 6. Nalakujte si nechty.
 7. Skúste nový účes.
 8. Choďte do kina, či do divadla.
 9. Upečte koláč.
 10. Zavolajte starým známym a opýtajte sa ich, ako sa majú.
 11. Pozrite si obľúbený film, či seriál.
 12. Vyrobte nejakú maličkosť a potešte priateľov, či známych.
 13. Zlepšujte sa v jazykoch.
 14. Naplánujte si nejaký výlet.
 15. Začnite si písať denník.
 16. Urobte si poriadok vo veciach. (upratajte si materiály do školy, či do práce, na stolíku alebo na poličkách)
 17. Pretrieďte si šatník či kozmetiku.
 18. Dajte si vaňu.
 19. Vybehnite si zaplávať, korčuľovať sa, či bicyklovať sa.
 20. Proste len tak sa na 5 minút zastavte a poďakujte za všetko, čo v živote máte 🙂

Samozrejme, že nápadov je omnoho viac. Navrhla som vám ich niekoľko. Prosím, nenuďte sa. Strácate svoj drahocenný čas, ktorý môžete využiť aj oveľa prospešnejšie. Jasné, treba si aj oddýchnuť, ale to je iné, ako sa celý deň „povaľovať“ a nevedieť, čo so sebou.

Myslím si, že nuda súvisí aj s lenivosťou. Ak sa nám nič nechce, tak potom ani nič nerobíme, až zistíme, že sa nudíme. Nenuďte sa, prosím. Využite vymoženosti tohto sveta a objavujte jeho krásu. Skúste veci, ktoré ste vždy chceli skúsiť. Robte veci, ktoré vás napĺňajú sa robia vám radosť!

Len sa, prosím, nenuďte. A teraz šup do „práce“. 🙂

1 thought on “nenuďte sa, prosím.

 1. Asi komentujem trocha starý článok, no z toho čo som videl, si myslím nasledovné: ľudia ktorí sa vedia nudiť nie sú ambiciózni a nechcú nič sami od seba. Ambicióznosť vedie k požiadavkám na samého seba a je na človeku, aby si našiel také naladenie, že ho neprevalcujú tie nekonečné možnosti kam sa posunúť, čo urobiť, skúsiť, vytvoriť. Napríklad v blogovaní je celkom nepríjemné, ak sa dobré nápady hromadia skôr, ako ich človek spracuváva. Následkom toho je potreba si vyberať „čo a kedy“.
  Môžem sa však mýliť a iným výrazným faktorom nudy môže byť nedostatok zvedavosti. Paradoxne, je to práve zvedavosť, ako na príbeh či herný systém, ktorá mi doteraz pripadá ako logické odôvodnenie prečo hrať (a súčasne skúmať) hry. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *