marec – mesiac knihy.

„Človek, ktorý číta, žije tisíce životov predtým, než zomrie. Človek, ktorý nikdy nečíta, žije iba jeden.“ Takto veľmi pekne to vystihol George RR Martin. A úplne s ním súhlasím. Vďaka knihe sa dostávame na nové miesta, spoznávame nových ľudí s rôznymi osudmi, prežívame úspechy a pády postáv. Jednoducho to vnímame, ako keby to bolo všetko naozaj. Teda aspoň u mňa to tak je. Vždy si predstavujem, čo by som robila ja v tej či onej situácii alebo ako by som reagovala. Niekedy sa stotožňujem s konaním postáv a inokedy vôbec a o to viac ma zaujíma, ako sa to všetko vyvinie.

Knihy čítam odmalička. Ale nikdy nie nejako pravidelne. Teda až doteraz. Od decembra mám stále rozčítanú nejakú knihu. Pôvodne som si povedala, že keď urobím všetky skúšky v zimnom semestri, prečítam si knihy, ktoré mám doma, už som ich raz síce prečítala, ale chcela som ich prečítať znovu. No medzitým som sa zaregistrovala do knižnice v Prešove. Na internete som si popozerala nejaké knihy, ktoré by ma zaujali. Spísala som si zoznam a postupne si odškrtávam, ktoré som už prečítala. Od decembra ich mám zatiaľ odškrtnutých 6. Pre niekoho málo, no pre niekoho, kto nečíta, celkom dosť. Už ako si to vezmete 🙂 Proste ma to pohltilo.

Marec je mesiac knihy. Ale prečo práve marec a prečo práve mesiac knihy ? Je to len 62 rokov dozadu, kedy bol marec vyhlásený ako mesiac knihy na počesť významnej slovenskej osobnosti Mateja Hrebendu. Tento spisovateľ sa narodil aj zomrel v marci. Čo je najväčší paradox, bol slepý. Ale tak veľmi chcel čítať, že chodil po domoch a prosil, aby mu ľudia čítali. Podieľal sa na šírení knižnej kultúry a pomohol pri vzniku niekoľkých knižníc.

Určite ste zachytili, že práve v marci majú kníhkupectvá či knižnice rôzne akcie a zľavy. Je to preto, aby pritiahli viac čitateľov (a sčasti aj marketingový ťah). Žiaľ v dobe, kedy je nám prednejší počítač, by bolo predsa len pekné, keby ste si z času na čas nejakú knižku prečítali. Nehovorím, aby ste si ju hneď kupovali. Ani ja to nerobím, síce najradšej by som si všetky knihy, ktoré som prečítala aj kúpila, ale je to pomerne drahé (možno keď budem „veľká“ a budem zarábať). Registrácia v knižnici stojí pár eur dáva vám to možnosť sa presunúť do čarovnej bublinky mimo reality, kedy zrelaxujete a oddýchnete si.

Práve včera som bola v knižnici a pôvodne som si šla po ďalšiu knihu a nakoniec som odišla s tromi 🙂 Ale už sa teším, ako ich prečítam a pôjdem si po ďalšie kúsky. Najradšej mám, samozrejme, romantiku a potom aj príbehy zo života (napríklad drogy, vzťahové problémy, či problémy počas dospievania). Pri tom naozaj „vypnem“ a mám svoj svet.

Prinášam vám zoznam kníh, ktoré som od decembra prečítala:

  • Sladko v ústach – Barbora Kardošová
  • Keď sa sfarbia javory – Zuzana Burgerová-Cacciabue
  • Modrý dom – Táňa Keleová-Vasilková
  • Všetko alebo nič – Eva Urbaníková
  • Niečo požičané – Emily Giffin
  • Generácia MY – Kamila Šebestová
  • Motýlik – Sylvia Mozerová (momentálne čítam)

Ja viem, nie každý má záľubu v knihách a tento článok bol možno pre niekoho nudný. Ale možno som predsa len niekoho navnadila si nejakú knihu požičať. A vtedy viem, že to stálo za to 🙂

„Vieš, kedy si prečítaš dobrú knihu. Keď otočíš poslednú stranu a trochu sa cítiš akoby si stratil svojho priateľa“ (Paul Sweeney). Zatiaľ som sa tak cítila pri každej knihe. A teraz idem čítať ďalej. Pekný večer ešte! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *