je manuálna práca hanbou?

Ahojte! Dnešná téma je zamestnanie ľudí a chcela by som zdôrazniť, že maunálna práca nie je hanbou, pretože väčšinou práve vďaka nej máme, čo máme. Priznám sa, že tento článok mám rozpísaný 2 roky a napísala som ho ešte v Anglicku počas prestávky vo fabrike, ale až okolnosti za posledné obdobie ma presvedčili o tom, že chcem sa vami o túto tému podeliť a pridávam teda „poznámky“ spred 2 rokov:

Opäť som bola na tri mesiace v Anglicku. Minulé leto to bola práca v sklade, kde som zdvíhala ťažké vody, mlieka (ale aj ľahšie veci ako kozmetiku, či plienky) a nakladala ich na paletu a toto leto som robila za pásom. Nakladala som bujóny do krabičky a bola som pri ich výrobe.

Stretla som sa s mnoho osudmi a príbehmi, prečo ľudia vlastne manuálnu prácu robia. V mojom prípade som pracovala v malej továrni, ale viem, že existujú omnoho väčšie, kde ľudia stoja 12 hodín denne (ak nie viac) a dookola robia to isté. Mala som aj pár dní tú „česť“ pracovať v chladných až mrazivých podmienkach a poviem vám, že už by som si to nikdy nechcela zopakovať. Ale poznám ľudí, ktorí takto pracujú.

Obdivujem všetkých ľudí, ktorí pracujú manuálne. Možno si povieme,že „hej- to je ten smetiar“ alebo „hej to je tá, čo robí 10 rokov za pásom“ ale uvedomili ste si niekedy, ako veľmi sú tieto práce dôležité? Bez smetiarov by sme tu boli zahádzaní odpadkami, bez ľudí za pasom by sme v obchode nič nenašli, bez upratovačky by neboli popratané izby na hoteli, bez murárov by sme nemali domy alebo bez takých údržbárov by sme si nepustili vodu z vodovodného kohútika. Žiaľ, škoda, že nie sú tak dobre ohodnotení. Lebo napríklad takí politici sú slušne ohodnotení, ale čo prospešné robia? To už je iná téma..

Každopádne chcela som napísať, že vzdávam hold všetkým ľuďom, ktorí pracujú manuálne. Ďakujeme, že ste! ♥

A čo by som k tomu dodala dnes v roku 2019? Niekedy mám takú chuť každého poslať do rôznych prác a skúsiť si to, aby pochopil, aké je niekedy náročné pracovať manuálne. Keď som brigádovala v Terranove, ľudia nenechávali v kabínke len porozhadzované oblečenie, ale aj smeti či prázdne fľaše s myšlienkou: „veď však od čoho sú platení ľudia v obchode? oni to popratajú. “ Každý myslí len na seba a je mi z toho smutno. Čo si o tom myslíte vy?

A ešte pár viet k outfitu: toto je druhá kombinácia s touto sukňou (prvú si môžte prečítať v tomto článku, kde som písala o tom, ako sme o pár krokov vpred) tentokrát žltá kombinácia doplnená farebným topom. Majte ešte veselý deň! ♥

2 thoughts on “je manuálna práca hanbou?

  1. Máš ve všem pravdu, problém je, že tyhle práce většinou dělají opravdu méně vzdělaní lidé, často necílevědomí, takže proti nižšímu platu nic nenamítám. Taky jsem takovou práci dělala, ale kdo chce víc, musí pro to především něco dělat a ne o tom jen mluvit, jak to právě dělají tihle lidé :).
    Ale manuální práce obecně jsou skvělé, člověk u nich nemusí většinou tak moc přemýšlet a odpočine si od všeho digitálního. A jak píšeš, člověk tím pozná hodnotu takových prací. Většinou ti bohatší, kteří si takovou práci nevyzkouší ani na brigádách nemají úctu k takovým pracovníkům…ti by si ji prostě měli alespoň na rok vyzkoušet (a z toho platu vyžít), aby se chovali lépe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *