čo sa dialo pred rokom?

Hurá! Po kratšej „odmlke“ kvôli skúškam sa s vami môžem opäť spojiť touto cestou a napísať nový článok 🙂

Dnes by som vám chcela napísať o tom, kde som bola presne pred rokom a čo sa dialo v mojom živote. 13.5.2016 – deň, kedy sa mi zmenil život.

Áno, nebojím sa to takto povedať. Síce šlo „len“ o ukončenie strednej školy, no nie hocijakej. Študovala som na bilingválnom gymnáziu v Poprade zamerané na nemčinu. Čo to znamená? Znamená to dvojjazyčné vyučovanie. Niektoré predmety máte v slovenčine a iné v nemčine, ktoré má s vami rodený nemec. Je to super, pretože sa musíte vynájsť a či už s vlastnou pomocou alebo pomocou spolužiakov sa dorozumiete 😀 Dĺžka štúdia nie je klasická 4.ročná, ale 5 –ročná. Prečo? Pretože v prvom ročníku máte 18 hodín do týždňa nemčinu a „drilujete sa“ a „drilujete.“ Och, Peterslandy .. ( papiere so slovíčkami a frázami,  ktoré sme museli vedieť ako Otčenáš)

Prvé dva roky bola celkom „pohodička“. Zoznámite sa s novým prostredím, učiteľmi, viete super po nemecky a máte ešte veľa voľného času. Čím som bola vo vyššom ročníku, času bolo menej a menej. 4. a 5. ročník (tzv. Oberstufe) boli relatívne dosť náročné (hlavne psychicky). Ale zvládla som to a dňa 13.5.2016 som slávnostne dostala do rúk „papier“, pre ktorý som sa krvopotne snažila, o ukončení strednej školy. Slovenskú i nemeckú maturitu a jazykový diplom. Ani si neviete predstaviť tú radosť a zadosťučinenie! Nádherný pocit! Mám to v kapse! 🙂

Samozrejme, ďakujem mojim skvelým rodičom, úžasnému priateľovi a perfektnej najlepšej kamoške! 🙂

No a odvtedy sa všetko zmenilo. O 16 dní na to som s priateľom letela do Anglicka a letnú brigádu. Bolo to po prvýkrát, čo som bola tak dlho v zahraničí a dokonca brigádovala. Skvelá skúsenosť, ktorá ma obohatila. No a v septembri sa začala moja ďalšia kapitola života – vysoká škola. Zatiaľ úspešne, dokonca aj s jednorazovým prospechovým štipkom 🙂

No a čo robím dnes 13.5.2017 presne rok od odovzdania vysvedčení? 4 skúšky mám za sebou, 4 pred sebou. Mám sa výborne a už len s nostalgiou spomínam na všetky tie udalosti, ktoré sa diali pred rokom. Gymnázium ma veľa naučilo. Hlavne veľkej sebadisciplíny, poriadku a verte, že vždy a všetko môže byť ešte horšie 🙂 Hľadajte pozitíva, to sa vždy oplatí!

Všetkým maturantom želám šťastnú ruku a pevné nervy! Vaša Mia 🙂

P.S – keď som to zvládla ja, zvládnete to aj vy!

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *