ako zlepšiť našu komunikáciu.

Ahojte! Keď som si pred pár dňami otvorila školský mail a videla tam ďalšie zadanie, vôbec sa mi do toho nechcelo, ale keď som si povinné video pustila, ostala som veľmi príjemne prekvapená. Nie len že nebolo nudné – práve naopak – video ma inšpirovalo natoľko, že o poznatky z neho sa chcem s vami podeliť 🙂

Téma je – 10 spôsobov, ako zlepšiť komunikáciu a tým nemyslím veci ako očný kontakt či neskákať do reči. Vo videu sa na to Celeste Headlee pozrela z iného pohľadu a ja vám ich tu zopár z nich veľmi rada zosumarizujem.

DON´T MULTITASK – a teda nerob viacero vecí naraz. Buď prítomný a počúvaj druhého človeka naozaj. Na 100% sa sústreď na to, čo hovorí.

DON´T PONTIFICATEnepoučuj. Niektorí častejšie, iní menej, ale predsa len máme tendenciu poúčať. Nerob to za každých okolností. Každý, koho počas života stretneš vie niečo, čo ty nie.

USE OPEN-MINDED QUESTIONS – používaj otázky ako kde? kedy? ako? prečo? a neodpovedaj iba áno a nie. Skús sa na chvíľu zastaviť, porozmýšľať nad otázkou a komunikuj celými vetami a nie skratkami ako v messengeri.

GO WITH THE FLOW – vo voľnom preklade, aby sme myšlienky nechali prejsť našou hlavou. Prídu, odídu. Nemali by sme sa „zaseknúť“ pri jednom bode. Príklad: kamoška nám hovorí, že si dnes asi urobila zlú očnú linku, no pokračuje niečím iným, ale my sa do konca rozhovoru budeme na ňu pozerať a analyzovať, či má tú linku fakt tak zle namaľovanú a tak nebudeme venovať pozornosť zbytku rozhovoru.

IF YOU DON´T KNOW, SAY THAT YOU DON´T KNOW – ako niečo nevieš, tak proste povedz, že nevieš. Neklam, nezavádzaj a nevymýšľaj si. Pravda skôr či neskôt výjde na povrch a určite si uvedomuješ, že dôvera sa veľmi rýchlo dokáže pokaziť a len veľmi ťažko sa buduje naspäť.

DON´T EQUATE YOUR EXPERIENCE WITH THEIRS – začnem rovno príkladom. Ak ti niekto hovorí, aké má problémy v práci, nehovor, ako nenávidíš svoju prácu, pretože nikdy to nie je to isté. Každý to prežíva inak. Po svojom. Svojím sťažovaním druhému nepomôžeš.

BE BRIEF – Celeste pri tomto bode spomenula výrok svojej sestry: dobrá konverzácia je ako minisukňa – krátka na to, aby vás zaujala, no dostatočne dlhá na to, aby ste povedali to najdôležitejšie. Myslím, že k tomu netreba veľa písať. Jednoducho nehovoriť zbytočne nudné omáčky, ale ísť priamo „k veci“.

A na konci povedala krásnu myšlienku: „Držím jazyk za zubami tak často, ako to len ide. Nechávam moju myseľ otvorenú a som stále pripravená na to byť ohromená. A tak nie som nikdy sklamaná“. A ja v tomto úplne súhlasím. Nie za každú cenu musíme hovoriť náš názor a zbytočne poučovať ľudí. Radšej sa na chvíľu zastaviť a sústrediť sa na náš rozhovor a je to úplne jedno, či nám niekto bude hovoriť o svojich problémoch, o novej kozmetike alebo nás ide presviedčať, ktorý kolagén je momentálne najlepší. Snažme sa viac chápať, tolerovať a svet bude krajším miestom na život.

Verte, či nie – tento outfit sme s Vikim fotili ešte v júni, no až teraz uzrel svetlo sveta. Pri kúpe týchto nohavíc v Bershke som dlho rozmýšľala, či si ich zobrať alebo nie, pretože nie sú to 100% môj štýl, ale nakoniec som rada, že som ich v tom obchode nenechala. Doladila som ich obyčajným LEVI´S tričkom, košeľou, botaskami a ľadvinkou. Majte ešte veselý deň! Vaša Mia ♥

6 thoughts on “ako zlepšiť našu komunikáciu.

  1. Zaprvé – moc hezké fotky! 🙂 Sluší ti to a ta červená je taková veselá! 🙂
    Zadruhé – skvělý obsah článku. S většinou bodů souhlasím a také s nimi často bojuji. Multitasking je hrozná věc, a stejně se tomu nevyhnu. Ale vždycky, když si dopřeju ono stoprocentní bytí v jednom okamžiku, je to krásná vzpomínka. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *